Meczaca alergia

Posted by joazam in Zdrowie on 21-12-2011

W przypadku uczulenia na pyłki roślin unikanie alergenów jest o dużo trudniejsze niż w przypadku uczulenia na pokarm. Jednak może nam w tym pomóc kalendarz i mapa pyleń: jeżeli w jakimś okresie pyli roślina, na jaką jesteśmy uczuleni – lepiej unikać częstego wychodzenia z domu, a kiedy wracamy z dworu – powinniśmy umyć ręce i przebrać się. Powinniśmy również unikać długiego wietrzenia mieszkania. Dobrze jest także codziennie jeść jogurt naturalny (jogurt pomoże zredukować nasilenie uczulenia na pyłki). Warto również zażywać witaminę C, pić napary z mniszka lekarskiego lub łopianu. Okresy, w jakich występuje pylenie w danych regionach kraju wskazuje Ośrodek Badania Alergenów Środowiskowych. Dobrze jest zapoznać się z raportami ośrodka.

Tzw. przewlekły katar to tak naprawdę nieżyt nosa, do którego dochodzi w wyniku alergii. „Katar” to śluzowa wydzielina, wydostająca się z nosa w obfitej ilości. Nos jest zatkany (ograniczona zostaje jego drożność), osoba cierpiąca na nieżyt nosa jest zmuszona do oddychania przez usta. Jeżeli choroba trwa dłuższy czas – pogarsza się powonienie. Przewlekły nieżyt nosa dotyczy często osób, które cierpią na przewlekłe zaburzenia krążenia oraz wątroby, choroby dróg oddechowych.
Często problemem alergików są opuchnięte oczy alergia. Jak sobie radzić z tą dolegliwością? Oczywiście należy zakrapiać oczy specjalnie dobranymi kroplami, lecz by zmniejszyć opuchliznę warto także zastosować domowe sposoby. Znakomitym sposobem jest robienie kompresów z czarnej herbaty. Herbata nie powinna być aromatyzowana (herbata aromatyzowana może powodować podrażnienie spojówek). Należy uważać, by namoczona herbata nie była zbyt gorąca, żeby dodatkowo nie podrażnić wrażliwych okolic oczu. Innym sposobem jest robienie kompresów ze schłodzonych plasterków ogórka, które należy umieścić na powiekach.

Tagi: , , , ,

Wyślij komentarz