Jak długo trwa ospa wietrzna?

Posted by orisa in Choroby on 04-07-2013

aleve_lekarzOspa wietrzna w większości przypadków ma dość łagodny przebieg. Dotyczy to jednak małych dzieci. Jeśli choruje osoba dorosła, albo starsze dziecko – ospa wietrzna może już nie być tak łagodną chorobą.

Mimo wszystko (bez względu, czy mówimy o łagodnym przebiegu, czy też nie) ospa wietrzna potrafi być uciążliwa. Wysypka jest mało przyjemna, a uczucie swędzenia potrafi być niezwykle uporczywe, czy też wręcz irytujące. Ile też można leżeć w łóżku? Pewnie nawet największy domator będzie w końcu miał ochotę wyjść z domu i  nieco się rozruszać. Ile zatem może trwać ospa wietrzna?

Ospa wietrzna trwa przeważnie około dwóch tygodni, choć zdarzają się także i przypadki, kiedy choroba utrzymywała się przez trzy tygodnie. Warto zaznaczyć, że totalnie nieprawdziwe jest twierdzenie, że wraz z pojawieniem się wysypki chory przestaje zarażać. Nie wiadomo do końca, skąd wziął się w powszechnej świadomości ten mit. Chory zaraża wirusem ospy wietrznej tak długo, że strupki nie ulegną całkowitemu wysuszeniu.

Między innymi dlatego przez cały okres choroby powinno się pozostawać w łóżku. Jest to zarówno wynik obawy o kolejne osoby, które możemy zarazić, a także obawy o „przeziębienie” ospy wietrznej. Wychodzenie z domu z ospą wietrzną może wywołać powikłania po chorobie.

Pamiętajmy, aby w okresie choroby wymieniać dość często pościel (zaleca się co dwa – trzy dni), a także ubrania, w których leży chory. Równie ważna jest także higiena skóry i częste (choć krótkie) kąpiele.

Dobra rada – na okres choroby warto jest wymyślić dla siebie (albo chorego dziecka) jakieś ciekawe zajęcia. Dzięki temu czas choroby nie tylko będzie się mniej dłużył, ale przede wszystkim uda nam się (przynajmniej w stopniu minimalnym) odciągnąć nieco uwagę od uporczywego uczucia swędzenia.

Tagi: , , ,

Wyślij komentarz